A mai gyerekekre nehezedő nyomás igen nagy, és egészen más, mint az előző generációké – nyomás van rajtuk, hogy legyen sok barátjuk, jó jegyeket szerezzenek, és e mellett folyamatos a másikkal való összehasonlítás érzése is. A közösségi média hatása miatt ez a presszió még erőteljesebben jelen van a digitális világban, azzal a folyamatos illúzióval, hogy a világhálón mindenki más "tökéletes" és mindenki élete "tökéletes".
Egyáltalán nem könnyű a gyerekeknek ebben a világban felnőni, de szülőként sok mindent tehetsz, hogy gyermeked magabiztosabbá váljon. Két részes sorozatunkban az Xplora számos jól használható tippet gyűjtött össze, amelyek segíthetnek a gyerekek önértékelésében.
A gyerekeknek szánt okosóráinkról itt olvashatsz bővebben.
- Ne hasonlítsd össze a gyerekeket!
Ugye tudod, hogy minden gyermek más és másként fejlődik. Ne hasonlítsd össze gyermeked a testvéreivel, barátaival vagy bárki mással. Minden gyerek egyedi.
- Bátorítsd a gyereked, hogy találjon kihívást magának
A gyerekeknek hinniük kell magukban és képességeikben. Ha új dolgokat próbálnak ki, a gyerekek megtanulják, hogy olyan csodálatos dolgokra képesek, amelyeket talán soha nem is gondoltak volna. A sikerélmény erősíti az önbecsülésüket és az önbizalmukat!
- Összpontosíts az örömre, amit gyermeked csinál
Könnyű megdicsérni gyermekedet, ha jól teszi a dolgát. Néha azonban hasznosabb azt tudatosítani bennük, hogy mitől érzik jól magukat, vagy mi tölti el őket örömmel. A hangsúly itt inkább a gyermek belső motivációján van.
- Legyél konkrét, amikor visszajelzést adsz
Próbálj meg konkrét lenni, amikor legközelebb visszajelzést adsz. Például, ha a gyermeked rajzol, akkor valami olyasmit mondhatsz, hogy: hú, milyen szép színeket választottál, imádom a pirosat, vagy olyan profin színeztél, és nincsenek vonalak a széleken kívül!
A konkrét visszajelzések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gyerekek kevésbé aggódjanak amiatt, hogy mennyire jók, és jobban élvezhessék azt, amit éppen csinálnak.
- Ne add át a félelmet gyermekednek
Engedd gyermekednek, hadd élje át a saját kalandjait. Az önállósodás útja elengedhetetlen a gyermek fejlődéséhez, és sokat adhat az önbecsüléséhez. X5 Play okosóránkkal a csuklóján a gyermeked egyedül is felfedezhet helyeket, Te pedig pontosan tudod, hogy hol jár a beépített GPS-nek köszönhetően. Gyermeked csak egy hívásra van, ha kapcsolatba kell lépnie veled, vagy fordítva.
- Adj teret gyermekednek az érzelmek kimutatására
Haragudni, megijedni, szomorúnak vagy boldognak lenni, mind normális. Mutasd meg a gyermekednek, hogy minden érzelmét nyugodtan megélheti, kimutathatja. Ösztönözd őt, hogy beszéljen arról, hogyan érzi magát. Kérdezd meg, miért szomorú, vagy dühös. Ha megtanítod a gyermeked, hogy a lehető legkorábban szavakba öntse érzéseit, sokkal könnyebb lesz neki a későbbiekben.
- Légy jó példakép
A gyerekek úgy viselkednek, mint ahogy mi. Ha ideges és stresszes vagy, nem várhatod el gyermekedtől, hogy boldog, figyelmes és kreatív legyen. Nem tudod rávenni a gyermeked, hogy megváltsa a világot, ha te állandóan a kanapén fekve a mobilod bámulod.
- Hallgasd meg a gyereked
A gyerekeknek “ki kell engedniük” a gondolataikat és érzéseiket. Ezért adj lehetőséget neki, hogy magáról beszéljen, függetlenül attól, hogy te éppen mennyire vagy fáradt, vagy stresszes.
- Soha ne kritizáld nyíltan gyermekedet mások előtt
Nem számít, hogy gyerekek vagy felnőttek előtt történik. A gyerekek hibázni fognak. Amikor hibáznak, megtanulják, hogy legközelebb jobban teljesítsenek. De az építő jellegű beszélgetésekre egymásra figyelve, lehetőleg ne mások előtt kerüljön sor.
- Töltsetek együtt minőségi időt
Adj a gyerekednek szeretetet, több szeretetet és még több szeretetet (Ahogy Astrid Lindgren mondta.)
A gyerekek önbecsülése és önbizalma a másokkal való interakció során fejlődik. Ezért nagyon fontos, hogy mi szülők figyeljük rá, hogy a gyermekek szabad identitást és egészséges kapcsolatot alakítsanak ki önmagukkal és másokkal. A gyerekek önbecsülésének fejlődését bátorítással, elismeréssel és sok vidámsággal segíthetjük elő.
Hogyan maradhatsz vele kapcsolatban, akkor is, amikor nem vagy a közelében?
Tudd meg, miért választják a szülők az Xplora okosóráját!